Ankara Kız Lisesi Mezunları Derneği
22 May

17 Ağustos 2007 / Hürriyet Gazetesi

17 Ağustos 2007 / Hürriyet Gazetesi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Ankara Kız Lisesi Mezunları Derneği'nce okul bahçesinde ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Ankara Kız Lisesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Olcayto, Ankara Kız Lisesi'nin, Türkiye'de çağdaşlaşma projesinin örnek öğrenim mekanlarından biri olduğunu belirterek, “Ankara Kız Lisesi bahçesi de pek çok tarihi mirasımız gibi adım adım katledilmeye bugün itibariyle başlandı” dedi.

Ankara Kız Lisesi'nin, 11 Ekim 1923'te eğitim yaşamına başladığını hatırlatan Olcayto, binanın inşa alanı ve bahçesinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından belirlendiğini söyledi.

Okulun arkasındaki büyük bahçenin, okul çevresindeki diğer eğitim ve kültür yapılarıyla bir bağlantı oluşturduğunu ifade eden Olcayto, bahçedeki 70 yıllık ağaçların rant uğruna katledildiğini savundu.

Eğitim yapılarının birer rant aracı durumuna getirildiklerini öne süren Olcayto, “Bugün pek çok okul yapımızın bahçesi bulunmamakta, öğrencilerimiz, çocuklarımız egzoz dumanları içinde, asfalt kaplı, beton kaplı bahçelerde eğitim görmeye çalışmaktadırlar” dedi.

Haber Linki

Sayfamızı Paylaşın